- Titulinis
- Renginiai / projektai
Renginiai / projektai
2024-11-11 - 2024-11-12 konferencija
DAUG KRIZIŲ VIENU METU: NUO SVEIKATOS IŠŠŪKIŲ IKI KARO GRĖSMĖS
Europos žalieji atsigręžia į geopolitinius iššūkius: ragina šalis kooperuotis užsienio ir gynybos politikos srityse
Rusijai užpuolus Ukrainą, o komunistinei Kinijai žvanginant ginklais prieš demokratiškai valdomą Taivano salą, Europos šalys suskato stiprinti ekonominę nepriklausomybę nuo šių dviejų autokratinių šalių bei rūpintis gynyba. Tačiau niekur nedingo ir klimato kaitos problema, kuri reikalautų sumažinti karštligišką valstybių norą auginti savo ekonomikas, mat iš to finansuojama gynyba.
Taigi šiuo metu Europa susiduria su daug iššūkių vienu metu – būtina mažinti vartojimą ir kovoti su klimato kaita, kartu reikia švelninti pajamų nelygybę, stiprinti demokratines institucijas, didinti nepriklausomybę nuo pasaulio hegemonų ir kartu atgrasinti agresyvius priešininkus.
Nyderlandų Žaliųjų partijos smegenų centro (Wetenschappelijk Bureau GroenLinks) vykdyto projekto „Geopolitika nebeaugančioje Europoje“ lyderis Richardas Woutersas teigia, kad geopolitinis ir ekologinis planetos saugumas galėtų būti suderinami dalykai, jeigu Europos valstybės gynybą finansuotų besikooperuodamos tarpusavyje ir taip sutaupytų viešųjų pinigų. Tai reikštų, kad šalių bendrasis vidaus produktas neprivalo augti bet kokia kaina ir būtų galima mažinti ekonomikų vystymosi apsukas, energijos išteklių vartojimą bei tuo pat metu ir taršą.
„Europos gynybą kamuoja fragmentacijos, dubliavimo ir suderinamumo problemos tarp nacionalinių ginkluotųjų pajėgų. Kai JAV ginkluotosios pajėgos naudoja apie 30 pagrindinių ginklų sistemų, tai Europos sąjungos šalių kariuomenės jų turi apie 180. Šis padrikumas lemia viešųjų lėšų, taip pat materialinių ir žmogiškųjų išteklių švaistymą. Tai sumažina mūsų kolektyvinę galią ir kelia didžiulį nerimą būtent dabar, kai Rusijos imperializmas reikalauja rimto atgrasinimo“, – projekto „Geopolitika nebeaugančioje Europoje. Gebėti daugiau su mažiau“ raporte rašo R. Woutersas.
Įmanoma pusiausvyra tarp geopolitinio ir ekologinio saugumo
R. Woutersas Vilniuje dalyvavo Europos žaliųjų fondo (The Green European Foundation) ir Demokratijos instituto Lietuvoje diskusijoje apie Europos valstybių atsaką į polikrizes. Pastarojo meto krizės – nuo COVID-19 pandemijos iki Rusijos karo prieš Ukrainą – sukrėtė daugelį Europos šalių vyriausybių, kurios turėjo greitai reaguoti į iššūkius, bet negalėjo užmiršti ir ilgalaikių problemų, mat šios niekur nedingo.
„Reikia rasti pusiausvyrą tarp ekologinio ir geopolitinio saugumo. Tai nelengva, nes jeigu paklausytume klimato kaitą tyrinėjančių mokslininkų, jie pasakys, jog turime sustoti siekti ekonominio augimo, nes tai lemia dar didesnę žalią aplinkai. Anot jų, negalime išlaikyti ekologinio saugumo siekio, jeigu naudojame vis daugiau ir daugiau energijos išteklių. Iš kitos pusės, pasak geopolitikos ekspertų, turime auginti savo ekonomikas, kad galėtume finansuoti gynybą ir išlaikytume savo pozicijas pasaulyje. Taigi čia matyti aiški įtampa, o aš norėčiau rasti pusiausvyrą tarp konfliktuojančių tikslų“, – aiškina Nyderlandų Žaliųjų partijos smegenų centro atstovas.
Žaliųjų atsakas į šią įtampą yra raginimas Europos valstybėms bendradarbiauti tarpusavyje gynybos ir užsienio politikos srityje. Tai nėra nauja idėja apskritai, nes 2009 m. Lisabonos sutartis išplėtė Europos Sąjungos įgaliojimus užsienio ir saugumo politikos srityje, tačiau kadangi Europos šalys susiduria su skirtingomis išorės grėsmėmis, joms ne visuomet lengva atrasti bendrą vardiklį.
Tai lemdavo, kad labai dažnai užsienio politikos klausimai sprendžiami buriant „norinčiųjų koalicijas“, o gynybos srities problemos susilaukdavo dar mažiau bendro Europos valstybių dėmesio. Net gynybos srities komisaras Europos Komisijoje atsirado 2024 metais, tai yra, praėjus dvejiems metams po plataus masto Rusijos karo pradžios prieš Ukrainą.
„Pavyzdžiui, Nyderlandai ir Belgija sujungė savo laivynus, be to, Nyderlandų sausumos pajėgos dabar yra inkorporuotos į Vokietijos sausumos pajėgų sudėtį. Tai du pavyzdžiai, kaip galima sumažinti išlaidas ir padidinti kovinę galią arba, kaip sakoma, vienu šūviu nušauti du zuikius“, – pasakoja R. Woutersas.
Ragina Baltijos šalis nesiekti dvišalio saugumo garantijų iš JAV
Nyderlandų Žaliųjų partijos smegenų centro atstovas teigia, kad didesnė Europos šalių integracija būtina ir užsienio politikos klausimais, ypač JAV prezidentu iš naujo išrinkus respublikonų atstovą Donaldą Trumpą.
„Mano pagrindinė žinutė Baltijos šalių politikams buvo ta, kad šiuo metu mums labai reikia Europos vienybės. Kaip suprantu, kad Baltijos valstybių politikai gali siekti užsitikrinti dvišales saugumo garantijas D. Trumpo administracijoje sakydami, kad mes esame tos šalys, kurios gynybai skiria rimtą dėmesį, esame tos gerosios valstybės, todėl gal galėtumėte mus toliau saugoti po savo skėčiu. O tuo metu belgai, vokiečiai saugumui neskiria pakankamo finansavimo, tad pamirškite juos. Tai būtų labai žalinga, tai susilpnintų mus visus Europoje“, – teigia R. Woutersas.
Pasak R. Wouterso, jis nė neabejoja, kad visos Europos šalys permąstys savo biudžetus gynybos sričiai ir juos didins, nes to reikalauja pasikeitusios geopolitinės aplinkybės – Rusija kariauja prieš Ukrainą, taip pat kelia tiesioginę grėsmę daliai Europos Sąjungos šalių, kai JAV savo žvilgsnį suka į Kiniją. Jis netgi mano, kad Europos valstybės galėtų bendrai skolintis norėdamos greičiau padidinti gynybos biudžetus.
„Mes negalime pasitikėti D. Trumpu. Žinau, kad kai kurie politikai Baltijos šalyse norėtų pasitikėti D. Trumpu, bet tai pernelyg optimistiška. Jei pasitikėsime tik juo, tai reikš, kad negalėsime išreikšti savo nuomonės, jei jis pradės persekioti politinius oponentus, negalėsime nieko sakyti, jei milijonus migrantų sutelks stovyklose deportacijai, jei sužlugdys moterų teisių padėtį, pavers transseksualių žmonių gyvenimą pragaru, sunaikins demokratiją ir įtvirtins plutokratiją arba autokratiją. Jeigu savo likimą atiduosime D. Trumpui, turėsime visa tai priimti tyliai“, – sako Nyderlandų Žaliųjų partijos smegenų centro atstovas.
R. Wouterso teigimu, Europa turėtų mažiau priklausyti nuo JAV gynybos srityje, bet tai visuomet kertasi su Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir kitų rytinių NATO valstybių interesais, kadangi pagrindinis šių valstybių tikslas yra išlaikyti kuo didesnį JAV dėmesį Europos šalių saugumui.
Gynyba – nėra tik konservatorių reikalas
Europos žaliųjų fondo direktorius Laurent Standaert pasakoja, kad saugumas ir gynyba ilgai buvo dešiniųjų politinių jėgų pasisavintos temos, kairiesiems ir žaliesiems paliekant rūpinimąsi klimato kaita, žmogaus teisėmis ir pajamų nelygybe ar švietimu. Bet, pasak pašnekovo, saugumas ir gynyba yra tokia pat integrali visuomenės gyvenimo dalis, į kurią negali būti žvelgiama atskirai nuo kitų sričių.
„Iš tiesų visiems piliečiams saugumas ir gynyba yra svarbu. Mes juk visi norime, kad nebūtų Rusijos invazijos, kad klimatas taip staiga nesikeistų, kad mūsų gyvenimai nebūtų sugriauti, kad turėtume socialinį saugumą, kad neatslinktų naujos pandemijos. Mes, žalieji ir demokratai, sakome, kad saugumas yra be proto platus dalykas. Tai ir socialinis, ir aplinkos, ir karinis saugumas. Šiais laikais mes turime į saugumo sampratą įtraukti dezinformaciją, klimato ekstremumus ir visa kita“, – teigia L. Standaert.
Pasak Europos žaliųjų fondo direktorius, Europos valstybių visuomenės turi būti ruošiamos, kad krizių ateityje bus tik daugiau, jos persidengs viena su kita, todėl pasirengimas turi būti visapusiškas ir itin efektyvus. Jis siūlo investuoti ne tik į ginkluotę, bet ir visas kitas kritines sritis: sveikatos, socialinę apsaugą, demokratinių institucijų tvirtumą.
„Esama skirtingo lygmens pasiruošimo. Kai esi kare, tai tau reikia ne tik ginklų, tu turi išlaikyti galimybę kepti duoną ir maitinti žmones, gaminti įvairią produkciją, užtikrinti medicinos personalo paruošimą. O mes to negirdime iš konservatorių vyriausybių, jos tiesiog meta pinigus į karinę infrastruktūrą. Ir, kas labai svarbu, reikia bendro Europos atsako. Kadangi mūsų gynybos ir karinė pramonė neišvystyta, mes perkame amerikietišką ginkluotę, kitaip tariant, perkame priklausomybę. Mes juk turime 27 šalis nares, kai kurios turi puikią karinę pramonę: Prancūzija, Vokietija, Italija. Bet jos mes nesikoordinuojam tarpusavyje, kiek skirtingų tankų gaminam? Taigi iš žaliųjų perspektyvos, pagrindinis prioritetas padėti Ukrainai, bet neužmiršti pasirengti ateinančioms krizėms“, – sako L. Standaert.
Lietuvos požiūris – visai kitoks
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ parlamentaras, gynybos srities ekspertas Giedrimas Jeglinskas teigia, kad išties ir pats norėtų, jog Europa būtų kuo stipresnė ir kuo daugiau investuotų į gynybą, bet šiuo metu JAV ir Europos šalių gynybinis potencialas nė negali būti lyginamas, jau nekalbant apie pasiryžimą imtis plačių atsakomybių už saugumą.
„Mes negalime leisti sau atsijungti nuo JAV, nes šiuo metu tai yra vienintelė karinė galia, turinti ir norą, ir galimybių padėti. Mes turime laikytis su Amerika. Žinoma, Europos bendradarbiavimas gynybos srityje yra labai svarbu, bet jis iš principo yra nevykstantis, nes visos šalys yra už save, visi projektai per mažai finansuojami bei labai fragmentuoti. Idealiu atveju būtų gerai pirkti ginkluotę iš Europos, bet kokios garantijos, kad jei pirksime ką nors iš italų, jų kariai ateis ginti mūsų šalies? Vienintelė šalis, kuri gali tai padaryti ir su kuria reikia dirbti, yra Jungtinės Valstijos“, – mano G. Jeglinskas.
Vilnius taip pat yra susitaręs su Berlynu dėl Vokietijos kariuomenės brigados dislokavimo mūsų šalyje, o tai irgi didina Lietuvos saugumo garantijas. Kartu kuriama nacionalinė Lietuvos kariuomenės sausumos divizija su tankų batalionu, bus perkami vokiški „Leopard“ tankai. JAV irgi yra dislokavusi Lietuvoje tankų bataliono kovinę grupę rotaciniais pagrindais.
Pasak G. Jeglinsko, Lietuva turi aktyviai dirbti su būsimo JAV prezidento D. Trumpo administracija, kuri gali pasirodyti netgi palankesnė Rytų Europai nei kas nors manė.
„Principinis skirtumas tarp JAV ir Vokietijos yra tas, kad amerikiečiai, turėdami neįtikėtinai didelę galią visame pasaulyje, gali žymiai sustiprinti savo dislokuotą dalinį, gali atvesti oro gynybą ir visa kita atėjus dienai X. Vokietijos brigada pagal dabartinį planą, turbūt, bus stipriausia brigada Vokietijos kariuomenėje, ji bus integruota su „Geležiniu Vilku“, viskas tvarkoje. Bet čia bus jų smaigalys, jie neturi, kaip jos paremti. Žinoma, mes turime diskutuoti, ką reiškia Vokietijos buvimas čia: iš esmės mes perkame brigadą ir tai nėra blogai: pirkimas vyksta per tankus, per investicijas į infrastruktūrą. Bet klausimas, kas bus tą dieną X: ar bus politinė valia, ar bus integracija į NATO planus – visą laiką yra daug klaustukų. Ir visą laiką turime žiūrėti į politinę situaciją Berlyne. Aš esu labai už brigadą, bet neturime sudėti visų kiaušinių į vieną pintinę. Iš esmės turime turėti daug opcijų ir jos visos turi susijungti“, – pažymėjo G. Jeglinskas.
Artimiausi renginiai
Demokratijos instituto diskusijos ir konferencijos
Demokratijos institutas nuolat rengia diskusijas ir kelia aktualius klausimus tiek verslo, tiek visuomenės atstovams. Čia nagrinėjamos temos nuo socialinės apsaugos ir darbo santykių iki tvarumo ir energetikos klausimų. Tokios iniciatyvos suteikia galimybę giliau suvokti svarbiausias problemas ir tendencijas, su kuriomis susiduria šiuolaikinė visuomenė ir ekonomika.
Šios diskusijos pritraukia įvairių sričių ekspertus ir leidžia dalyviams aktyviai įsitraukti, dalytis įžvalgomis bei ieškoti efektyvių sprendimų. Demokratijos instituto renginiai tampa platforma, kurioje dalijamasi idėjomis ir įžvalgomis apie ilgalaikius, visuomenei ir verslui aktualius iššūkius.
Planuojami projektai
Mokymo ir kitų paslaugų projektai
Netrukus bus paskelbtos naujos Demokratijos instituto mokymų programos ir kitų projektų temos. Visi norintys gilinti žinias ir įgyti praktinių įgūdžių kviečiami stebėti mūsų informacinius kanalus ir registruotis dalyvauti.
Šios programos padės dalyviams geriau suprasti demokratijos stiprinimo procesus ir suteiks galimybę aktyviai dalyvauti sprendžiant svarbias visuomenės problemas.
Nepraleiskite progos prisijungti prie mūsų ir tapti pokyčių dalimi.
Susisiekite, jei turite pasiūlymų.
2024-09-03 diskusija
II pensijų pakopa: tarp iššūkių ir galimybių
Demokratijos institutas suorganizavo itin aktualią diskusiją. Renginyje dalyvavo ekonomikos ekspertai, politikai ir visuomenės atstovai, kurie aptarė galimus pensijų sistemos reformos scenarijus bei jų poveikį tiek dabartiniams, tiek būsimiems pensininkams.
Diskusija kilo po pastarųjų savaičių intensyvių debatų apie II pensijų pakopos ateitį. Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus kaip vieną iš idėjų pasiūlė atsisakyti valstybės paramos tiems, kurie kaupia II pakopoje. Jis teigė, kad dabartinė sistema, kurioje valstybė skiria lėšų papildomam kaupimui, gali tapti neefektyvi ir nesubalansuota, todėl reikalingi pokyčiai siekiant užtikrinti pensijų sistemos ilgalaikį tvarumą.
2024-03-29 diskusija
ŽMOGAUS TEISĖS: VISI ĮTRAUKTI IR LYGŪS?
Diskusija apie skurdo ir socialinės atskirties problemas, kurios vienos ryškiausių Lietuvoje. Nepaisant to, žmogaus orumo problemos vis dar užmaršyje ir nepatenka į sprendimų priėmėjų akiratį.
Dalyviai: Romas Lazutka, Aistė Adomavičienė, Vytautas Valentinavičius, Lyra Jakulevičienė, Linas Kukuraitis, Jekaterina Rojaka
2024-02-28 diskusija
Sutrumpinta darbo savaitė visiems: ar tai įmanoma Lietuvoje?
Diskusija apie visame pasaulyje vis dažniau svarstomą 4 darbo dienų savaitės įvedimą, siekiant pagerinti darbuotojų gerovę, padidinti produktyvumą ir geriau subalansuoti darbo bei asmeninio gyvenimo pusiausvyrą.
Dalyviai: Tomas Davulis, Rūta Skyrienė, Inga Ruginienė, Vidmantas Janulevičius, Jekaterina Rojaka, Renata Beržanskienė, Dalia Jakutavičė, Daiva Kvėdaraitė, Aidas Šetikas, Šarūnas Orlavičius, Tomas Tomilinas, Lukas Savickas
Ekspertų telkimas ir tinklinimasis
Kompetencijų bankas
Demokratijos institutas įgyvendina ilgalaikį efektyvaus tinklinimosi projektą, suburiant įvairių sričių ekspertus, suinteresuotus visuomenės atstovus, sprendimų priėmėjus ir politikus, siekiant užtikrinti visapusišką ir įtraukų dialogą. Šis modelis leidžia kiekvienai suinteresuotai šaliai aktyviai dalyvauti sprendimų priėmimo procese, kuris remiasi įrodymais, moksliniais tyrimais ir praktinėmis žiniomis. Institutas skatina atvirą komunikaciją ir bendradarbiavimą, padedant formuoti sprendimus, kurie atspindi įvairių grupių interesus ir prisideda prie bendros visuomenės gerovės. Tinklinimosi veiklos metu yra skatinamas nuolatinis mokymasis ir patirties mainai, kurie padeda identifikuoti ir spręsti svarbiausias visuomenės problemas efektyviau. Toks darnus kelias į sprendimų priėmimą ne tik stiprina demokratijos principus, bet ir skatina atsakingą ir įrodymais pagrįstą politikos kūrimą, atliepiantį realius visuomenės poreikius.
Norinčius prisijungti kviečiame susisiekti nurodytais kontaktais.